Több, mint 20 éve, július 7-én úgy csillant fel a remény, mint egy apróbb gyémánt a bánya oldalában, amikor külföldi csapatok és az ENSZ közös erőfeszítéseivel létrejött egy béke megállapodás, a Lome-i békeegyezmény, amely véget vethetett volna a 8 éve tartó Sierra Leone-i polgárháborúnak. A béke nem valósult meg és a világ egyik legcsodásabb ajándéka, a gyémánt, több, mint 10 évnyi szenvedést hozott az országra, amelyet még ma sem tudtak kiheverni. A nagy mennyiségű és kiváló minőségű drágakövek a polgárháború, a fegyver-és drogkereskedelem finanszírozóivá váltak.
Ez talán a legnagyobb és legismertebb eseménye volt az úgynevezett véres gyémántok szerepének, de ne legyünk naivak, hogy nincs ilyen máshol. Vannak még helyek, ahol nem csak a rettenetes körülmények, hanem a gyémántból finanszírozott háborúk, drogok, fegyverek, pénzmosások is elsötétítik a gyémánt fényét.
Valamit tenni kellett. 2023-ban indították útjára a Kimberley-folyamatot, ami lényegében egy felügyeleti láncolat, amely nyomon követi a gyémánt úját a kitermeléstől a kiskereskedelemig. A folyamathoz 81 ország csatlakozott, azt vállalva, hogy csak olyan tagokkal kereskednek, amelyek tartják magukat az elfogadott feltételekhez.
Azért itt is vannak kiskapuk. A felügyeleti láncolat csak a nyers gyémántokra vonatkozik. A nagy gyémántkereskedők a bevételük legnagyobb részét csiszolt és vágott gyémántból szerzik.
Az afrikai kontinensen pedig mintha nem történne semmi. Az afrikai bányászok védelme még mindig kiemelt feladat. Érdekükben a világ minden tájáról származó kormányzati és ipari képviselőkkel tevékenykedő nonprofit szervezet (Diamond Development Initiative (DDI) lépett fel, a bányászat megreformálására törekedve. Tiszta vizet, szennyvízelvezetést, oktatást próbálnak biztosítani a bányászoknak és családjaiknak, és igyekeznek tenni az ökoszisztémák védelméért is. Ha egy adott helyen véget érnek a munkálatok, a DDI gyakran elvégzi a környék teljes rehabilitációját.
Azért ne legyünk teljesen borúlátók. Létezik az „etikus” gyémánt”. Érdekes, de ebben Kanada jár az élen. Kanadában az 1990-es években fedeztek fel új gyémántbányákat. Ellenőrizhető a gyémántok eredete, szigorú környezetvédelmi és munkajogi törvények szerint bányásznak, és állami igazolást adnak hozzá. A mesterséges gyémántok pedig egyértelműen etikusak.
Becslések szerint, ma már a világon a kereskedelemben lévő gyémántok több mint 90%-a etikus gyémánt.
A MoonDiamonds ékszereiben lévők is azok. Nem tapad hozzájuk vér és konfliktus.
Egy frappáns falfirkán olvastam, hogy mindenki jó valamire, ha másra nem, hát elrettentő példának. De ezek a példák, a diktátorok, bűnözők előbb utóbb eltűnnek, viszont a gyémánt örök, csillogó fényű, és örök az ember jóba, szépbe és a békébe vetett hite is.